Mówią Wieki
Data wydania: 2017-10-01 | Numer: 10
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
84,00 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Mówią Wieki 10/ 2017

Psków, to jedno z najważniejszych miast pogranicza polsko-rosyjsko- litewskiego. Spopularyzowany przez Jana Matejkę płótnem "Batory pod Pskowem" utrwalił się pamięci historycznej Polaków. Tylko, że mało kto pamięta w czym rzecz.
Redakcja "Mówią wieki" prezentuje opinie historyków z Rosji i Polski. Psków cieszył się swoistą autonomią, aż do czasów Iwana Groźnego, który utopił je we krwi - o tym pisze prof. Adrian Selin z Petersburga. O próbach opanowania go przez Polaków i Litwinów - prof. Dariusz Milewski, Prof. Władymir Arakczejew wskazuje przyczyny niepowodzenia Batorego - brak środków finansowych i - jak to nie raz było w Rosji - fatalna pogoda.

Tomasz Bohun pisząc o polskich najemnikach w służbie armii szwedzkiej,twierdzi, że uczyliśmy ich jak walczyć!

Antoni Olbrychski o umiejętności posługiwania się mieczem przez mieszczan w średniowieczu. Rewelacyjne ilustracje!

Dwa artykuły francuskich historyków o I wojnie. Pierre Milza: aż do 1917 roku walki (...) toczyły się w Europie. Później jednak rozstrzygnięcie konfliktu zaczęło zależeć od Stanów Zjednoczonych. Był to nieodwracalny zwrot w stosunkach międzynarodowych zapowiadający zmierzch Europy. Ponadto o upadku Domu Habsburgów. O innym cesarstwie - Napoleona i jego wpływie na kształtowanie się świadomości Niemców pisze Piotr Szlanta.

Na poszukiwanie śladów Conrada-Korzeniowskiego i bohatera jego powieści Almayera wybrał się na Borneo prof. Tadeusz Cegielski, jego relacja na naszych łamach!

zaś Bogusław Kubisz wspomina jak wybrał się na poszukiwanie butów w czasach PRL.

W redagowanym wraz NBP comiesięcznym dodatku "Polskie osiągnięcia naukowo-techniczne" przypomnienie postaci Jana Czochralskiego: jego nazwisko jest najczęściej wymienianym w publikacjach naukowych nazwiskiem polskiego uczonego, tymczasem w kraju pozostaje osobą nieznaną. Paweł Tomaszewski z PAN podkreśla, że bez jego odkryć nie byłoby ...wszechobecnej elektroniki, można wręcz powiedzieć - współczesnej cywilizacji. Chodzi nie tylko o różne urządzenia ( telefony komórkowe, karty bankomatowe czy komputery ), ale całą sferę przekazywania i gromadzenia informacji.

ponadto: KONKURS Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI !!!
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły