Mówią Wieki
Data wydania: 2019-10-01 | Numer: 10
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
84.00 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Nr 10/19

W tym numerze można znaleźć teksty dotyczące niemal wszystkich epok, ale najbardziej reprezentowany jest okres tuż po I wojnie światowej. Plebiscyt na Górnym Śląsku, a w tle ostra rywalizacja między sojusznikami - Francją i Wielką Brytanią to temat opracowany przez francuskiego historyka Frederica Dessberga. Mateusz Ratyński opisuje podróż posłów PSL- Piast do Ameryki i ich próbę nawiązania kontaktów z Polonią. Bardzo ważny i wciąż aktualny temat reparacji wojennych porusza prof. Wojciech Morawski, o zapisach traktatu wersalskiego pisze: ich skutki okazały się na tyle negatywne, że światowa opinia publiczna odrzuciła możliwość ich powtórzenia po kolejnej wojnie.

Epoka starożytna reprezentowana jest przez artykuł Anny Stanisławskiej Demetriusz Zbawca i Rzym. O wiekach średnich przeczytamy w tekście Sposoby średniowiecznych kobiet na podkreślenie urody. O słynnej z urody żonie Zygmunta Augusta czytamy w innym artykule : pisano już o wielu możliwych przyczynach śmierci Barbary Radziwiłłówny, sugerując otrucie, syfilis czy raka szyjki macicy. Prof. Aleksander Wasiutyński ma odmienną koncepcję – zapalenie jamy otrzewnej wywołane aplikowaniem do pochwy mieszków wypełnionych rozmarynem. Maciej Jasiński przygląda się postaci arianina Stanisława Lubienieckiego, astronoma z XVII w, , który … właściwie astronomem nie był. Jednej z najstarszych polskich formacji wojskowych poświęcony jest artykuł Blaski i cienie pospolitego ruszenia. Jacek Kobus w artykule Hippika polska analizuje m.in. słynny obraz Rembrandta Jeździec polski.

Rosyjski historyk Aleksandr Gogun opisuje brzemienne w skutki wydarzenia sprzed 90. lat w artykule Plenum na drodze do Wielkiego Głodu. Jak Stalin zmierzał, ku „wielkiemu przełomowi”.

Ponadto 3 teksty z pogranicza historii i historii sztuki: prof. Jan K. Ostrowski pisze o kresowym Czortkowie, Piotr Niziołek o bazylice św. Rocha w Białymstoku, a Tomasz Flasiński o zabytkach Ugandy.

W stałym dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich powstającym we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim dwa teksty o XVII i XVIII wiecznej Polsce. Michał Bąk opisując przemysł prywatny w czasach Stanisława Augusta stwierdza między innymi: autentyczne pasy pochodzące ze Słucka były rzadkością, większość z nich była produkowana we Francji, bądź w Wenecji i sprowadzana do Polski. Świadczy to najdobitniej o słabości polskiego przemysłu, skoro towar tak jednoznacznie kojarzony z polską szlachtą w dużej mierze nie pochodził z kraju.

Michał Szukała analizuje rynek finansowy I Rzeczypospolitej w artykule Targowisko próżności? Lwowska „giełda szlachecka” w XVII i XVIII wieku.

tagi: Piłsudski, Car Mikołaj II, Adam Heydel, Trudne początki muzyki rock’n’rollowej w PRL, rysunki Marka Szyszki,Hunowie w Europie, Gierek, Polscy Krzyżowcy, bitwa pod Warną, Wojna i Gospodarka, II wojna światowa, bitwa pod Ossowem, Władysław 3, fundamentalizm islamski,dżihadyzm, starcia roku 1444, Auschwitz, cud nad Wisłą, Jan Skrowaczewski, Jan Sobieski, Haller, Historia II RP, konfederacja Barska. Magazyn historyczny, Dowbor, Mochnacki, I RP, Błękitna Armia, Kościuszko,
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły