Mówią Wieki
Data wydania: 2018-04-01 | Numer: 4
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
84,00 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Mówią Wieki 4/ 2018

Blok tematyczny Wietnam – porażka Ameryki? To 3. artykuły o wojnie w Indochinach i jej konsekwencjach. Lech Ryżewski w artykule Gen. Westmoreland i ofensywa Tet opisuje jedną z najważniejszych kampanii tej wojny, Czytelnik znajdzie tu również dokładne mapy i rysunki uzbrojenia i umundurowania autorstwa Marka Szyszki. Największą słabością amerykańskiej strategii – pisze autor – był brak jasno sprecyzowanych celów poza ogólnikową chęcią powstrzymania komunizmu. Opis i analiza przyczyn klęski to temat artykułu Piotra Szlanty Wyjść z twarzą. Jak Amerykanie wycofywali się z Wietnamu. Maciej Krawczyk nawiązując do hollywoodzkich filmów pisze o powojennej traumie w społeczeństwie amerykańskim.

Do kinematografii nawiązuje też Piotr Korczyński w artykule Sztafeta nienawiści, który dotyczy krwawych konfliktów rasowych w Ameryce Północnej drugiej połowy XIX w. W bardzo różnych konfiguracjach : Nienawiść Amerykanów do Indian była tak wielka, że nawet w czasie wojny secesyjnej, kiedy nadarzała się okazja do wymordowania wioski Apaczów unioniści i konfederaci zapominali o wzajemnych animozjach.

O tym stuleciu, ale w na ziemiach polskich pisze profesor Jan Ostrowski, Cylindry i krynoliny a sprawa polska to tekst o specyficznym proteście Polaków wobec rosyjskich zaborców. O bombardowaniu polskich miast podczas I wojny światowej na podstawie nieznanych dokumentów pisze Artiom Bagdasarian. O bohaterskim oficerze wywiadowczym Armii Krajowej – Witoldzie Waligórskim traktuje tekst Marii Weber. Paulina Moskal analizuje listy do Gomułki w artykule Po Marcu ’68.

Dwa teksty nie tylko dla varsavianistów: historia dzielnicy Powązki Mieczysława Janickiego, a przede wszystkim Mateusz Rodaka Cyrk przy Dzikej to opowieść o międzywojennym przytułku dla bezdomnych i jego mieszkańcach, bohaterach kronik kryminalnych.

W kolejnym odcinku cyklu współredagowanego z NBP Z dziejów gospodarczych Polski dwa artykuły wytrawnego znawcy tematyki Wojciecha Kalwata o naszej walucie. W pierwszych z nich pisze :W drugiej połowie XVII wieku w sakiewkach mieszkańców Rzeczpospolitej pojawił się nowy pieniądz – polski złoty. Jego historia jest jednak dłuższa niż pierwsze monety. Drugi z tekstów dotyczy II RP: Polski złoty okresu międzywojennego stanowił powód do dumy władz i obywateli. Był walutą silną i stabiln, a jego forma – banknoty i monety – była elegancka i starannie wykonana. Ponadto sylwetka wybitnego ekonomisty, więźnia obozu koncentracyjnego Sachsenhausen - Adama Krzyżanowskiego.

tagi: Haller, Piłsudski, konfederacja Barska. Magazyn historyczny, Gierek , Dowbor, Mochnacki, Wojna i Gospodarka, Kościuszko,
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły