Mówią Wieki
Data wydania: 2019-08-01 | Numer: 8
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
84.00 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Nr 8/19


Tematem przewodnim numeru jest zbliżająca się rocznica wybuchu II wojny światowej. Michał Szukała w artykule Ostatni dzień epoki stara się ukazać nastroje jakie panowały w Polsce tuż przed agresją niemiecką. Redakcja „Mówią wieki” rozpoczyna plebiscyt BOHATER WRZEŚNIA ‘39 : pragniemy godnie upamiętnić tę rocznicę, uczcić ludzi, którzy sprawili, że mimo porażki Polacy mogą z duma wspominać walkę naszych przodków w obronie ojczyzny. Na stronach tego numeru znajdziemy biogramy 10 postaci, które według członków redakcji mogą zasłużyć na to miano.

Ponadto: Jak Oktawian stał się Augustem– gdzie Szymon Cydzik zastanawia się dlaczego właśnie ten młodzieniec został sukcesorem Juliusza Cezara. W artykule Mieszko I autor przypomina mniej znane dokonania pierwszego władcy Polski. Pokrewną tematykę porusza kolejny tekst: Słowianie w Skandynawii.

Poznamy też nie tuzinkową postać Tadeusza Czackiego. Jan Błachnio przypomina początki Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (w 110-lecie jego powstania).

Prof. Piotr M. Majewski przedstawia specyfikę stosunków węgiersko-niemieckich w ostatnich latach międzywojnia. Piotr Korczyński w tekście Outsiderzy w zielonych beretach konfrontuje fabuły hollywoodzkich filmów z realiami wojny w Wietnamie. Przypomina postać Roya Benavideza, którego uznać można za pierwowzór filmowego Rambo.

Okres urlopowy w pełni, toteż namawiamy do podróży historycznych : prof. Jan K. Ostrowski opisuje zabytki kresowej Trembowli, Artur Bojarski zaprasza do Sarajewa, zaś Rafał Kaczmarek do Miasta 12 apostołów, czyli Chełmska Śląskiego.

Prof. Michał Kopczyński w tekście Podatki w Rzeczypospolitej Obojga Narodów pisze: Stwierdzenie, że na świecie istnieją dwie rzeczy nieuniknione, czyli śmieć i podatki, jest banałem. Można co najwyżej dodać, że o ile śmierć przydarza się tylko raz, o tyle podatki uiszczać trzeba co roku. Jednak to, co dziś jest oczywistością, nie było wcale takie we wczesnej epoce nowożytnej. Znajdziemy tu przegląd wszystkich podatków ściąganych w czasach I RP. W drugim z artykułów Podskarbiowie dawnej Rzeczypospolitej autor w przystępny, czasem anegdotyczny sposób przedstawia specyfikę tego urzędu i ludzi, którzy tę funkcję sprawowali. To wszystko w ramach dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich powstającego wespół z Narodowym Bankiem Polskim.

tagi: Piłsudski, Car Mikołaj II, Adam Heydel, Trudne początki muzyki rock’n’rollowej w PRL, rysunki Marka Szyszki,Hunowie w Europie, Gierek, Polscy Krzyżowcy, bitwa pod Warną, Wojna i Gospodarka, II wojna światowa, bitwa pod Ossowem, Władysław 3, fundamentalizm islamski,dżihadyzm, starcia roku 1444, Auschwitz, cud nad Wisłą, Jan Skrowaczewski, Jan Sobieski, Haller, Historia II RP, konfederacja Barska. Magazyn historyczny, Dowbor, Mochnacki, I RP, Błękitna Armia, Kościuszko,
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły