Mówią Wieki
Data wydania: 2017-11-01 | Numer: 11
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
84,00 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Mówią Wieki 11/ 2017

Głowna tematyka tego numeru została zatytułowana przez redakcję „U progu Drugiej RP”. Znajdziemy tu artykuł o Radzie Regencyjnej i tekst Bogusława Kubisza o konkurentach Józefa Piłsudskiego . „Warto się zatrzymać – pisze red. naczelny Michał Kopczyński – nad działalnością Rady przed 10 listopada 1918 roku, a także przyjrzeć się sylwetkom konkurentów Piłsudskiego do zwierzchnictwa nad polską armią. Historia wcale nie musiała się potoczyć w taki sposób, w jakim się potoczyła”. Jest też artykuł o Polskiej Organizacji Wojskowej, którą autor nazywa „Zakonspirowanym Legionem”.
Do problematyki tej epoki, ale w innym kontekście nawiązuje Jean Jacques Becker „Czy trzeba było ginąć za Verdun?” : jaki cel mieli Niemcy atakujący to miasto w 1916 roku? Czy było warte życia 300 tys. ludzi? W odpowiedziach na te pytania legenda nierzadko brała górę nad rzeczywistością!
Rosja i Ukraina to kolejny blok tematów: Boris Sokołow przedstawia zarys historii Donbasu, gdzie wciąż tli się wojna. Dzieje miasta Czarnobyl przed wybuchem w elektrowni opisuje Robert Niedźwiedzki. Znajdziemy tu też nieznane szerzej zdjęcia z Rosji sowieckiej Juliana Bryana, zaś Tomasz Bohun przypomina mocno zapomniany okres tzw. potopu rosyjskiego, czyli wojen z lat 1654 – 1667. Ponadto : prof. Krzysztof Mikulski, wybitny znawca problematyki związanej z Kopernikiem tym razem pisze o jego życiu intymnym. Czy duchowny miał romans ze swoją gospodynią?
Są też dwa artykuły o historii starożytnej i tekst Michała Janika Jak schrystianizowano pogańską Europę, gdzie stawia pytanie: „… czy możliwe było powstanie i przetrwanie w Europie pogańskiego organizmu państwowego? Okazało się, że nie. [zaważyły] odmienny świat wartości, inne podejście do własności, prawa […], inny system moralny. Społeczeństwa chrześcijańskie wykazały tutaj wyższość przejawiającą się w zdolności do rozwoju kulturowego i demograficznego…”
W dodatku „Polskie osiągnięcia naukowo- techniczne”, redagowanym wraz z Narodowym Bankiem Polskim tym razem o niezwykłym dorobku Tadeusza Sędzimira vel Sendzimira (jest też o pisowni jego nazwiska), posiadającego 120 patentów w całym świecie. Profesor Zbigniew Tucholski z IHN PAN pisze: „ …jego wynalazki miały wielki wpływ na rozwój metalurgii, przemysłu, gospodarki, lotnictwa, techniki kosmicznej, elektroniki, techniki telewizyjnej czy motoryzacji – w praktyce znalazły zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach techniki”. Ponadto, o próbie pobicia rekordu wznoszenia się balonem w 1938 roku! + konkurs z nagrodami!
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły