Mówią Wieki Numer Specjalny - e-wydanie, e-prenumerata, gazeta online - eGazety.pl
Mówią Wieki Numer Specjalny
Data wydania: 2017-02-27 | Numer: 1
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
7,80 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Numer poświęcony jest w całości obchodom świąt narodowych w Polsce. Od czasów I RP po PRL.
Prof. Andrzej Chwalba we wstępnym eseju pyta: Gdyby nie rozbiory RP, nie byłoby kolejnego jubileuszu odzyskania niepodległości. Czy jednak rozbiory były nieuniknione?
Dalej numer jest ułożony chronologicznie: Grunwald w tradycji staropolskiej. Jubileusze inkorporacji Prus Królewskich do Korony. Dwa artykuły o pierwszych obchodach Konstytucji 3 maja. O pochówkach Poniatowskiego i Kościuszki na Wawelu. Wojciech Kalwat: Rocznice zakazane. Manifestacje patriotyczne przed powstaniem styczniowym. Piotr Szlanta porusza temat nieco na czasie, czyli Polityka historyczna w czasach zaborów. Bardzo mało znaną tematyką zajmuje się Piotr Wysocki w tekście Rosyjskie święta w Królestwie Polskim, a także Bartosz Gralicki – Obchody 900-lecia chrztu Rusi. To element rusyfikacji podczas rozbiorów, łatwiej było już czcić narodowe rocznice podczas Wielkiej Wojny, o tym kolejny artykuł prof. Szlanty. Kilka artykułów poświęconych obchodom rocznicowym w II RP, o tych pamiętnych i ważnych np. o uroczystościach pogrzebowych marszałka Piłsudskiego, ale też mało znanych np. o świętowaniu w żeńskich szkołach średnich.
Jest też o noszącym znamiona bohaterstwa świętowaniu podczas nazistowskiej okupacji!
Wreszcie PRL, jak to w Peerelu – i strasznie i śmiesznie! Trzy teksty: prof. Piotr Osęka Święto świąt: 1 Maja w stalinizmie, Paweł Sowiński Krótka historia świątecznych awarii i Bartosz Kaliski Millenium kontra Tysiąclecie czyli Wyszyński vs Gomułka.
ROZWIŃ OPIS
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły