Mówią Wieki Numer Specjalny
Data wydania: 2018-11-01 | Numer: 2
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
7.80 zł
z VAT 23%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Numer powstał we współpracy z Instytutem „Polonika”. We wstępie prof. Michał Kopczyński pisze: w ostatnich trzech stuleciach polskie dzieje tak się układały, że wielu Polaków znalazło się poza granicami kraju. Pozostały pamiątki po ich obecności. Często zapomniane, niekiedy celowo niszczone, stopniowo znikały z naszej pamięci kulturowej. To wydanie „Mówią wieki” to jeden z elementów przywracania owej pamięci!
Przeczytamy tu o polskich nagrobkach na cmentarzach w Paryżu, Lwowie i Wilnie. O polskich kościołach na dawnych kresach Rzeczypospolitej i w Stanach Zjednoczonych. Ale też o Polakach, tych znanych i nieznanych, którzy swą pracą poza granicami kraju przyczynili się do rozsławienia polskości: o Bronisławie Piłsudskim, Ignacym Domeyce, Erneście Malinowskim, Henryku Siemiradzkim, a także o zupełnie zapomnianych takich jak Jan Mioduszewski z Odessy, czy polscy inżynierowie z Lipawy.
O osiągnięciach polskich naukowców i inżynierów piszą profesorowie Wojciech Morawski i Bolesław Orłowski. Ten pierwszy o twórcach Borysławskiego zagłębia naftowego. Drugi zaś o Polskim wkładzie w zwycięstwo sprzymierzonych podczas II wojny światowej.
Ponadto o stanie obecnym i planach zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą - wiadomości z pierwszej ręki w wywiadach z dyrektor Instytutu POLONIKA, Dorotą Janiszewską- Jakubiak i wiceministrem Jackiem Milerem.
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły