Pismo. Magazyn opinii
Data wydania: 2024-09-01 | Numer: 9
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
80.00 zł
z VAT 8%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
„Pismo. Magazyn opinii” to wyjątkowy projekt medialny, realizowany pro publico bono. Miesięcznik „Pismo” wyróżnia wnikliwość, rzetelność i apolityczność publikowanych tekstów. Tworzą dla niego wybitni autorzy reportaży, esejów, prozaicy i poeci, fotograficy i ilustratorzy. „Pismo” stawia na tzw. long read, czyli obszerne, wnikliwe teksty, które unikają powierzchownych analiz i pospiesznych sądów. Przywiązuje duże znaczenie do weryfikacji faktów we wszystkich tekstach.
„Pismo” jest projektem skierowanym do osób poszukujących jakościowych reportaży poświęconych sprawom krajowym i zagranicznym oraz ludzi zainteresowanych najważniejszymi trendami w kulturze, nauce, technologii i gospodarce oraz ideami kształtującymi współczesne rozwiązania społeczne i polityczne. „Pismo” stawia na obszerne, wnikliwe teksty, które unikają powierzchownych analiz i pospiesznych sądów. Przyglądamy się w nich najważniejszym zjawiskom współczesności i próbujemy odnieść teksty kultury, które o nich mówią, do naszej codzienności. Rozmawiamy z ludźmi, którzy kształtują nasze społeczeństwo i formułują ideowe ramy rzeczywistości, w której funkcjonujemy. W efekcie treści w „Piśmie” stanowią unikalne połączenie faktu, literatury, obrazu oraz humoru.

„Pismo. Magazyn opinii” to miesięcznik, który łączy w sobie fakt, literaturę, obraz oraz humor. Porusza istotne tematy społeczne, ekonomiczne, naukowe, technologiczne, kulturalne i polityczne. Ukazuje się równocześnie w trzech formatach: papierowym, cyfrowym i audio.
We wrześniu oddajemy głos kobiecemu doświadczeniu – w swoim eseju Karolina Lewestam, wychodząc od własnej historii, pokazuje, jak kultura sprzyja seksualizacji nastolatek. Poza tym Grzegorz Piątek proponuje zwrot ludowy w architekturze. Sprawdzamy też między innymi, jak wygląda powyborcza Francja, pytamy, dlaczego w Tanzanii wysiedla się Masajów, i zaglądamy na salę operacyjną z profesorem psychochirurgii.
W najnowszym wydaniu polecamy również:
– najnowsze opowiadanie Jacka Paśnika,
– żarty rysunkowe Katarzyny Belczyk znanej jako Potato Face,
– fotoreportaż Michała Siarka z tekstem Ilony Wiśniewskiej o Saamach,
– apteczkę norweskiego saksofonisty Bendika Giskego.
Pismo. Magazyn Opinii. 09/2024
Karolina Lewestam – Zawiodła nieskończoność – Rozmowy z K.
Hugo Claus – Asperges me
Amadeusz Świerk – Monika i Dariusz – W Kadrze z cyklu Jedni z nas
Jacek Paśnik – Autobus linii 107
Oleh Kocarew – W porównaniu ze śniegiem
Karolina Lewestam – Lolita i starcy
Kalina Błażejowska – Z Pismem u… Marka Harata, profesora neurochirurgii
Katarzyna Belczyk – Żarty rysunkowe
Julia Cimafiejewa – Kamień strachu
Michał Siarek, Ilona Wiśniewska – Poczucie
Szymon Łucyk – Syci i gniewni. O Francjach, które nie chcą się znać
Stephanie McCrummen – Wielka grabież ziemi w Serengeti
Zofia Płoska-Czartoryska – W Ramach Pisma: Monika Sosnowska. Fasada
Grzegorz Piątek – Świątynia i śmietnik – w stronę ludowej historii projektowania?
Mateusz Roesler – Apteczka. Co w niej trzyma Bendik Giske?
Paul Lynch – Pieśń prorocza
Zuzanna Kowalczyk – À propos seksualizacji dziewczynek
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły